11 Ağustos 2014 Pazartesi

EVDE DOĞAL SIVI SABUN ŞAMPUAN VE DUŞ JELİ YAPIMI


                      بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم 

                       Bismillahirrahmanirrahim...... 

DOĞAL SIVI SABUN 

Ekolojik yaşama merak saldığım dan beri her konuda denemelerim oluyor. Beğendiklerimi hemen hayatıma geçiriyorum. El sabunu da öyle 1 kalıp sabunda 2 kilo kadar sıvı sabun oluyor hem kolay hemde ekonomik. Cilt sorunu için doktora giden bir yakınımıza doktorun asla hazır sıvı sabun ve duş jeli kullanmaması gerektiğini tembih etmesi , hazır sıvı sabunda cilde zararlı kimyasaların olduğu onlara da güvenmememiz gerektiğini öğretti bana ve başladım üretime :)))
Malzemeler
  • 150 gram sabun 
  • su yeterince 
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı 
  • 2 yemek kaşığı limon suyu 
  • 1 yemek kaşığı aromatik yağ 
Yapılışı
100-150 gram sabunu rendeliyoruz. İstediğiniz gibi bir sabun tercih edebilirsiniz ben ilk yaptığımı zeytinyağlı doğal sabunda yaptım o bize pek iç açıcı gelmedi :)) daha sonra ki yaptıklarımı bildiğimiz kalıp sabundan yaptım. Rendelediğiniz sabuna üzerini kapatacak kadar su koyup eriyene kadar bekletiyoruz. Eriyen sabunun içine bir miktar daha su koyuyoruz. Ben kolay olsun diye blendır dan çektim. İçine 2 yemekkaşığı zeytinyağ, 2 yemek kaşığı limon suyu, 1 kaşık aromatik yağ koyuyoruz . Ben daha önce yaptıklarımda menekşe yağı ve limon yağı kullandım ama siz gül, kayısı v.s kullanabilirsiniz tekrar blendırdan geçiriyoruz kıvamını kullandığımız sıvı sabun gibi ayarlıyoruz. Hazırladığımız karışımı süzgeçten geçirip, pompalı bir şişeye koyuyoruz. İlerleyen günlerde sabunda koyulaşma olursa sulandırıyoruz.

DOĞAL ŞAMPUAN ve DUŞ JELİ 

El yıkamak için sıvı sabun yaptıktan sonra sıra şampuana geldi. El yıkama sabununda normal kalıp sabunu tercih ettiğimi belirmiştim Ama şampuanda herkesin saçımızı onunla yıkamamız gerektiğini söylediği doğal zeytin yağlı sabunu kullandım . Saçınızı çok kötü yapıyor beğenmedim, çeşitli sitelerden saçınızın alışması gerektiğini hemen pes etmemeniz gerektiğini söyledikleri yazılar okudum. Ama onunda çözümünü buldum sirke. Sirke diyince korkmayın önden şampuanla yıkıyorsunuz saçınızı arkadan sirkeyle duruluyorsunuz saçınız yumuşacık koku filanda kalmıyor .

Sabunları marketlerden temin edebilirsiniz her yerde mevcut ama ben el yapımı naturel kullanın derim. Bana sağolsun Birsen yengem Gökçeadadan getirdi. 

Malzemeler
  • 1 kalıp zeytinyağlı sabun 
  • su yeterince 
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı 
  • 2 yemek kaşığı çam terebentin 
  • 1 yemek kaşığı aromatik yağ 
Yapılışı
Zeytinyağlı sabunu rendeliyoruz. Rendelediğiniz sabuna üzerini kapatacak kadar su koyup eriyene kadar bekletiyoruz. Eriyen sabunun içine bir miktar daha su koyuyoruz. Blendır dan çekip İçine 2 yemekkaşığı zeytinyağ, 2 yemek kaşığı çamterementin, 1 kaşık aromatik yağ koyuyoruz . Hazırladığımız karışımı süzgeçten geçiriyoruz . Sıvı sabun kıvamından olacak. Zeytinyağlı sabun kullandığımız için sabun saydamlaşıyor kullanmadan önce çalkalamanızı öneririm. Karışımı hem şampuan hemde duş jeli olarak kullanılabilir.